Raná péče                                     
    Celý příběh a jak jsme se o ní dozvěděli...                                                    

Komu věnujeme Kavárnu?

Začátkem letošního roku jsme dostali tip, že bychom výtěžek z Kavárny 2019 mohli věnovat paní Čermákové z Velkého Meziříčí. Tato energická dáma má syna Mirečka, který má Downův syndrom. Po pár telefonátech a osobním shledání bylo jasno. Paní Čermáková má velké srdce a chce pomáhat dál. Kromě toho, že svůj příběh a proces změn ve svém životě po narození Mirečka sepisuje do knihy "Nikdy neříkej nikdy", která má pomoci v rozhodování rodičům v nelehké situaci, pověděla nám: "Mně už pomohlo spousta lidí, oni si zaslouží vaši pozornost a pomoc." Tak jsme se dozvěděli o nádherné službě Raná péče, kterou poskytuje Portimo o. p. s.

Raná péče je sociální služba, která si bere za úkol pomáhat rodinám, když mají pochybnosti o správném vývoji dítěte. Tuto službu tvoří dvě specialistky. Věří, že dítě se nejlépe rozvíjí v domácím prostředí, které zná a proto dojíždí přímo za rodinami a naprosto bezplatně poskytují konzultace, rady, podporu, speciálními hračkami pomáhají dítěti rozvíjet se ve všech směrech. Věnují maximum času, práce a nadšení svým klientům, asi třiceti rodinám na území okresu Žďár nad Sázavou (z toho 7 ve Velkém Meziříčí a okolí). 

Výtěžek

Ono dojíždění právě teď sympatickým paním z Rané péče působí problémy. Jejich auto co nevidět odejde a přestože mají nějakou finanční podporu od státu, stěží pokryje výdaje na běžný provoz a na opravy, nebo nové auto už v rozpočtu peníze nenajdou. Auto nutně potřebují k dopravě přes celý okres, převážení speciálních hraček, zkrátka k tomu, aby vůbec mohly fungovat.

Domluvili jsme se tedy, že pokud se nám nějakým zázrakem povede překonat částku 100 000 korun, právě tolik věnujeme Rané péči na koupi nového auta a zbytek půjde na vydání knížky "Nikdy neříkej nikdy" paní Čermákové. 

Proč jsme se rozhodli zrovna takhle?

Je pravda, že původně jsme Kavárnu zamýšleli pro nějakou konkrétní osobu, to, že bychom mohli výtěžek věnovat nějaké organizaci nás ani nenapadlo. Ale když jsme se dozvěděli, co krásného služba Raná péče poskytuje svým klientům a když jsme viděli, s jakým nadšením paní Svobodová (jedna ze dvou specialistek) mluví o své práci, déle jsme se nerozhodovali. 
Myslíme si, že je důležité otevřít téma života s hendikepovaným dítětem. V naší společnosti je bohužel pořád tak trochu tabu, přitom by k tomu neměl být vůbec žádný důvod. Je to zkrátka součást života, se kterou se musíme naučit pracovat, ne ji přehlížet. 

Běžně lidé moc neví, jak se chovat k rodinám s postiženým dítětem nebo k dítěti samotnému, snaží se je zkrátka nevidět - myslíme si, že to hodně pramení z nevědomosti a strachu, že nevíme, co můžeme čekat, jak se k specifičtěji se vyvíjejícím dětem chovat - přesně proto chceme návštěvníkům toto téma otevřít a vytvořit příjemnou akci, ze které se budou dát odnést nové užitečné poznatky a zážitky.